Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Zápasnícky klub 1904 Košice

Oficiálna stránka Zápasníckeho klubu Košice 1904

Kadeti – Slabá bilancia na ME

Košice, Subotica (4-9.8.2015) Prvý augustový týždeň pre niekoho znamená oddych, čas na dovolenku, no pre zápasníkov je to vrchol sezóny. Kadeti z celej Európy sa stretli uplynulý týždeň v Subotici v Srbsku kde bojovali o tie najcennejšie kovy. Na sever Srbska pricestovali naši zápasníci na čele s reprezentačným trénerom kadetov Mgr. Erikom Capom. Vo výbere nechýbali členovia nášho klubu Jozef Mesiarkin a Samuel Koršňak.

Ako prvý sa z našich borcov na žinenkách v športovej hale „Dudova suma“ predstavil odchovanec MZK Bánovce n. Bebravou Jozef Mesiarkin. Jojo sa predstavil v hmotnostnej kategórii do 63kg v konkurencii 23 zápasníkov. Jojovi los pridelil v prvom kole tureckého zápasníka Hasana KAYU. Jojo mal sľubný začiatok do stretnutia, keď po úvodnej pol minúte viedol 2:0, no na viac sa už nezmohol. Turek výsledok obrátil a zvíťazil nad Jojom 11:2. Hoci Jojo podal bojovný výkon, musel uznať kvalitu súpera. O niekoľko minút neskôr nastúpil na svoj zápas aj náš druhý zástupca Samuel Koršňak zo Starej Ľubovni. V hmotnostnej kategórii do 76 kg si Samo „vytiahol“ v prvom kole Izraelčana Yuriho KALASHNIKOVA. Samo sa nedokázal presadiť proti obrane súpera a hoci po prvom polčase bol stav iba 1:0, čo dávalo šancu na obrat. Samo to nevyužil a súper zvýšil svoj náskok na 7:0 a bezpečne ovládol stretnutie. Samo sa v konkurencii 19 zápasníkov umiestnil na 16. priečke a jeho tímový kolega na 17.

Voľnoštýliarov po dvoch dňoch vystriedali dievčatá. Medzi zápasníčkami mal náš klub dvojité zastúpenie, v reprezentačnom výbere Mikuláša Timka sa predstavili Simona Zámočníková a Nina Kollárová.

Mladšia z dvojice reprezentantiek Nina Kollárová sa v tretí deň podujatia predstavila v hmotnostnej kategórii do 49kg v konkurencii 16 dievčat. Vekom ešte stále staršia žiačka sa v prvom kole stretla s Poľkou Renatou NIESCIEROVOU, ktorej podľahla po 45 sekundách boja na lopatky. Nina sa v celkovom hodnotení umiestnila na 14. priečke. Poslednou zástupkyňou „košických“ farieb na šampionáte bola odchovankyňa nitrianskeho zápasenia Simona Zámočníková. Simona sa predstavila v hmotnostnej kategórii do 52kg. V kvalifikačnom kole sa Simona stretla s rumunskou reprezentantkou Mihaelou BARBULESCUOVOU. Simone sa rovnako nedarilo ako jej klubovej partnerke a taktiež podľahla svojej súperke na lopatky v prvom polčase. Simona skončila na 17. mieste z 18 pretekárok.

Naši zástupcovia na ME ukončili svoje účinkovanie v prvom kole. Jediným úspešným zápasníkom zo Slovenska, ktorému sa podarilo uspieť v prvom kole bol Daniel Chomanič (58kg) z Vihorlatu Snina, ktorý v prvom kole porazil Gréka Ivana VINIKA na body. O neúspešnosti našich borcov hovorí aj bilancia získaných a stratených bodov. V štyroch stretnutiach mladí Košičania získali iba alarmujúce 2 body, pričom inkasovali 30 bodov z toho dve prehry na lopatky. Žiaci Športového gymnázia, zverenci trénerov Mgr. Juraja Dancáka a Mgr. Miroslava Jedličkusvojimi výsledkami neprekvapili, ukázali sa ich slabé stránky a nízke sebavedomie. Za jediný svetlý moment môžeme považovať dobrý úvod Jozefa Mesiarkina v stretnutí s Turkom, v ktorom však nedokázal pokračovať. Pod vedením našich trénerov je vidieť na chlapcoch, ktorí prestúpili do nášho klubu, progres v technickej príprave, ktorú v domácich kluboch už viac rozvinúť nedokázali. Ukazuje sa dlhoročná spolupráca s klubmi ZK Juno Sport Stará Ľubovňa a ZK Slávia Snina. Je nutné poukázať na fakt, že po dlhej dobe chýbal odchovanec nášho klubu na vrcholnom podujatí medzi kadetmi voľnoštýliarmi. V žiackych a kadetských kategóriách sa nám začína vytvárať priepasť a ďalšími prestupmi to nemôžeme vypĺňať.