Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Zápasnícky klub 1904 Košice

Oficiálna stránka Zápasníckeho klubu Košice 1904

Kadeti - V litovskej Klajpéde boli J. Sýkora a G. Tysz vo finále

Košice, Klajpéda (10. október 2012) - Na 14. ročníku medzinárodného turnaja Musu Viltys v litovskej Klajpéde sa v silnej konkurencii 174 kadetov z ôsmich krajín Európy (Bielorusko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Nemecko, Poľsko, Rusko, Slovensko) nestratili ani borci nášho Zápasníckeho klubu (ZK) Košice 1904. Jakub Sýkora a Gabriel Tysz sa prebojovali do finálových bojov. Obaja podľahli nemeckým súperom.

J. Sýkora štartoval v hmotnostnej kategórii do 50 kg v konkurencii 18 pretekárov. Najprv si poradil s Poliakom Chwiejom (2:0 a 3:0), potom s Nemcom Laerzom (2:0 a 8:3), následne, až v troch periódach a posledným bodom, aj s Rusom Prilipkinom (2:1, 0:1 a 1:1), no vo finále bol nad jeho sily Nemec Roll, s ktorým prehral 0:6 a 2:5 a získal striebornú medailu.

Tá ozdobila aj G. Tysza v najťažšej hmotnostnej kategórii do 100 kg, keď súperil s ďalšími desiatmi chlapcami. V prvých dvoch kolách odprevadil zo žinenky po lopatkových víťazstvách domácich borcov - Šulcasa a Šulavejusa. V semifinále dokonca po technickej prevahe (7:0 a 8:2) Rusa Vasiljeva. No finálový duel mu vôbec nevyšiel a s Nemcom Bochmem prehral na lopatky.

Tréner našich kadetov Miroslav Jedlička na margo výkonov oboch svojich zverencov povedal: „Kubo Sýkora sa na ceste do finále natrápil, takže nemal až taký jasný postup, naopak Gabi Tysz sa do finále dostal bez najmenších problémov. Čo sa týka finálových súbojov, Kubo nezachytil v prvej perióde nástup na krestačku, ktorú Nemec robil na hranici faulu, ba až s faulom, a v druhej perióde to bol už vyrovnaný súboj, ale aj v nej naletel na okno. Gabi mal smolu, aj keď musím povedať, že Nemec bol ťažší asi o deväť kilogramov, ale bol aj lepší. Hneď pri prvom útoku Gabiho na nohy ho súper záberom hlavy a ruky zhora uškrtil, a zápas sa nečakane skončil pred časovým limitom."

Darilo sa aj Dominikovi Husárovi, kadetovi zo Starej Ľubovne, ktorý skončil v kategórii do 85 kg spomedzi desiatky štartujúcich na piatom mieste. Najprv vyhral nad Litovcami Povilajtisom (1:0, 2:0) a Rasiulisom (3:0, 3:3 a 4:0), no potom nestačil na Estónca Kaarika a ani na Bielorusa Pulmanovského, ktorým podľahol na lopatky.

Len v jedinom zápase sa v Klajpéde predviedol Róbert Szatmári v kategórii do 58 kg, pretože prehral, veľmi tesne (0:4, 1:0 a 0:1), s Poliakom Kroliczakom a obsadil napokon 9. priečku medzi 13 pretekármi. "Robo svoj súboj jednoducho nezvládol a áno, mrzelo to jeho, aj mňa, lebo do finále sa následne dostal druhý Poliak, ktorého Robo už v minulosti porazil," povedal tréner na adresu R. Szatmáriho.

Zvyšní dvaja košickí kadeti - Roman Peťák a Marko Lukáč ťahali so súpermi za kratšie konce povrazov. R. Peťák v kategórii do 69 kg (25 štartujúcich) prehral najprv s Rusom Kasajovom (0:4 a 0:1), ktorý ho však potiahol do repasáže, no tam náš borec nestačil na Litovca Navkasa (0:3 a 1:5) a skončil na 16. mieste. M. Lukáč v konkurencii 21 pretekárov v kategórii do 76 kg mal tiež dva zápasy - v prvom bol nad jeho sily Bielorus Chiromenkov, s ktorým prehral na lopatky a súboj sLitovcom Bizunovicom vzdal za stavu 0:7. Rozhodcovia ho potom klasifikovali na 14. mieste.

"Vystúpenie družstva bolo vcelku úspešné, aj keď ma niektoré výkony chlapcov neuspokojili, veď na poslednom výjazde na tento turnaj sme - neviem, či vôbec - vyhrali jeden zápas," pripomenul tréner.

Vo výprave Košičanov, ktorých viedol tréner M. Jedlička, bol aj rozhodca Daniel Berdis. Cestou do takmer 1100 kilometrov vzdialenej litovskej Klapjédy na brehu Baltického mora sa Košičania zastavili v poľskom Krasniku, kde absolvovali s chlapcami z klubu LUKS Suples Krasnik podvečerný tréning a ráno pokračovali do cieľa. "Vycestovali sme už vo štvrtok ráno o 8. hodine a v Krasniku sme boli už o pol druhej. Tréning sme absolvovali 'predsúťažný' o 17. hodine, rovnako ako Poliaci, s ktorými sme na druhý deň spoločne cestovali. Tu musím povedať, že pôvodne som plánoval prestávku až na poľsko-litevských hraniciach, ale pán Karol Platek (šéftréner v Krasniku - pozn. autora) a mi ponúkol tréning, ubytovanie a večeru, za čo som dokonca nemusel ani platiť,“ uzavrel tréner M. Jedlička.

Nuž, v poľskom Krasniku má náš klub ozajstných priateľov.
 


 

Facebook

www.facebook.com/kezapas/

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 20.8.2019

meniny má: Anabela

podrobný kalendár

Posledná aktualizácia

10.04.2019

webygroupSpolupracujeme


1993634

Úvodná stránka